לתיאום פגישה: 0723-380-103
 
    בית     פרופיל המשרד     תחומי התמחות     הופעות בתקשורת     פסקי דין     צור קשר    
 
נשמח לתאם עמכם
פגישת ייעוץ!
חייגו עכשיו:
0723-380-103
או מלאו פרטיכם
ואנו ניצור קשר בהקדם:
 
תחומי התמחות:
 
עוד מושבים
בן ממשיך
ירושות במושבים
רשות / מנהל מקרקעי ישראל
מכירה ורכישה של נחלות
 
 
 
 

מכירה ורכישה של נחלות

 
 
רכישת נחלה מידי בעליה, טומנת בחובה זכויות רבות עבור הרוכש, הן זכויות פרטיות והן זכויות עסקיות. חוסר היכרותם עם התחום עלול להביא לאי מימושן. על כן כאשר רוצים לבצע עסקת מכירה ורכישה של נחלות, רצוי מאוד להיעזר בשירותיו של עורך דין הנחלה החקלאית. 
 
על מנת להבין את המשמעות של זכויות אלו וכיצד מתבצעת מכירת נחלה בפועל, יש להבין תחילה מה זה אומר עסקת מכירה ורכישה של נחלות כפי שאנחנו מכירים אותן. כאשר אנחנו רוכשים נחלה, אנחנו למעשה רוכשים את בית המגורים בנחלה, את הקרקע החקלאית והמבנים שנמצאים עליה, כל אלה נמצאים גם בתוך הנחלה וכן את הזכויות של בעל הנחלה באגודה השיתופית, כלומר את הזכויות שלו במושב. אם נרכוש רק את הנכסים הפיזיים, קרי את הבית והאדמה (עם כל מה שיש עליה) לא נהיה חלק מבעלי הזכויות במושב. יכולות להיות לכך השפעות מרחיקות לכת בכל פעם שחברי המושב ירצו לבצע דבר מסוים ויעלו זאת להצבעה. כחסרי זכויות, לא נוכל להשפיע על ההחלטות ולא נהייה זכאים לחלק באותן זכויות. 
 
  מכירת נחלות מחייבת גם את המוכר במובן הזה, שמוטלים עליו מסים ותשלומים שונים שעליו לשלם בעת המכירה:
  • מס שבח על הנכס שנמכר. יש לקחת בחשבון שיש הבדל בין מי שהוא בעל הנכס מלפני 1961, אז הוא משלם מס מופחת לעומת מי שהוא בעל נכנס אחרי 1961. 
  • מס מכירה – יש לשלם מס מכירה על הנחלה בסך 2.5%. כיום אין צורך לשלם מס מכירה על הדירה אלא על הנחלה. 
  • מע"מ לרשות המסים על רכיב השטח החקלאי
  • תשלום חובות עבר לאגודה השיתופית במידה וקיימים כאלה
  • דמי רכישה/הסכמה לרשות מקרקעי ישראל. מדובר בחיוב שנועד להסדיר את עניין העברת הזכויות בין בעלי הנחלה למי שרוכש אותה מהם. 
 
כפי שאנחנו יכולים לראות בעסקאות של מכירה ורכישה של נחלות, שני הצדדים צריכים לבצע תהליכים שונים, של הסדרת זכויות, תשלום מסים ועוד, על מנת שהעסקות יצאו לפועל. כמו שציינו קודם לכן לשם כך רצוי לשכור את שירותיו של עורך דין מומחה בתחום. 
 
יוסף ג'רסי הוא דוגמא לעורך דין שמתמחה בעסקאות מכירה ורכישה של נחלות. אתם מוזמנים לפנות לעו"ד ג'רסי והוא ישמח לעזור לכם בכל עניין ועניין בהקדם. רצוי מאוד לפנות אליו לייעוץ לפני שאתם נכנסים לעסקה, על מנת לדעת בדיוק מה עליכם לעשות ולהגיע לעסקה מוכנים. 
 
מוזמנים לקרוא בנוסף:
 
 
יוסף ג'רסי, משרד עורכי דין ונוטריון  -  מושבים, בן ממשיך ומקרקעין  |  חייגו לקביעת פגישה: 0723-380-103 | Law.gerassi1@gmail.com
 
  מינוי בן ממשיך     בן ממשיך במשק     יורשי משק חקלאי     ייצוג מושב     הורשה של משק חקלאי     סכסוכי ירושה במשק     חידוש חכירה     פיצול משק     ירושת המשק החקלאי     הורשת משק חקלאי     עורך דין מקרקעין  
קידום אורגני | קידום אתרים