לתיאום פגישה: 0723-380-103
 
    בית     פרופיל המשרד     תחומי התמחות     הופעות בתקשורת     פסקי דין     צור קשר    
 
נשמח לתאם עמכם
פגישת ייעוץ!
חייגו עכשיו:
0723-380-103
או מלאו פרטיכם
ואנו ניצור קשר בהקדם:
 
תחומי התמחות:
 
עוד מושבים
בן ממשיך
ירושות במושבים
רשות / מנהל מקרקעי ישראל
מכירה ורכישה של נחלות
 
 
 
 

ירושות במושבים

 
 
במצב רגיל, כאשר בני זוג הולכים לעולמם, ישנה צוואה שקובעת כיצד לחלק את רכושם ונכסיהם בין ילדיהם. מצב זה איננו תמיד נוח, אך הוא יחסית פשוט, שכן יש מסמך שבני הזוג ערכו, חתום על ידי עורך דין עם עדים, ועל כן המסמך מאושר מבחינה משפטית, אלא אם כן מדובר במקרים חריגים שבהם בית המשפט מחליט לא לאשרו. 
 
כאשר מדובר על חלוקת ירושה במושבים, אזי שמדובר בעניין הרבה יותר מסובך. ירושות במושבים הוא נושא משפטי מורכב לא פעם, שיכול להימשך שנים רבות ולפרנס לא מעט עורכי דין ואנשים אחרים שעוסקים בתחום, אך עלול גם לגרום לקרע של ממש בתוך המשפחה, בין האחים לבין האחיות. 
 
  מדוע ירושות במושבים זה דבר מסובך?
 
בשביל להבין מדוע הנושא של ירושות במושבים סבוך, צריך להבין מה אומר החוק. על פי חוק הירושה והחלטות מועצת מקרקעי ישראל, לא ניתן לפצל נחלה חקלאית. כלומר אם לזוג ההורים יש נחלה אחת, היא יכולה לעבור ליורש אחד ולא יכולה לעבור למספר יורשים במקביל אשר יפצלו את הנחלה ביניהם. כלומר, הכלל הוא כי אין לפצל נחלות במושבים, הגם כי בהתאם להחלטות מועצת מקרקעי ישראל ניתן להפריד מגרש למגורים מתוך חלקת המגורים של הנחלה בתנאים ובמגבלות שנקבעו באותן החלטות ובכלל זה הן לעניין שטח המגרש המפוצל, קיבולת הבניה, תשלום דמי היוון למינהל וכיו"ב.
במצב כזה בו רק יורש אחד מקבל את הנחלה, עולה שאלה, כיצד יפוצו שאר היורשים, וכיצד יוכרע מי היורש שכן יקבל את הנחלה.  הסיבה אגב שלא ניתן לפצל משק, הוא בשביל לא לפגוע ביכולת של מי שמחזיק אותו להתפרנס וגם בשביל לא להביא למצב שכל נחלה חקלאית תחולק בין כמה יורשים, מה שיביא עמו לאובדן צביונם של המושבים בישראל. 
 
כעת מאחר ולא ניתן לבצע פיצול נחלה במושבים, ומאחר ובמהלך השנים נוצר מעמד של בן ממשיך, מעמד לו זכאי אחד מבני המשפחה אשר יכול להקים מקום מגורים בנחלה ליד הוריו, בשביל לעזור להם לנהל את המשק, אז באופן טבעי, הוא זה שמצפה לקבל את הנחלה. דבר זה יוצר מרמור וכעס בקרב הילדים האחרים שלא מקבלים זכאות זו או אצלו, במידה ולמרות מעמדו, הוא לא מקבל את הנחלה בירושה. חשוב לציין, מעמד בן ממשיך לא מבטיח ירושת משק חקלאי על ידו. זה יכול להבטיח רק אם ההורה האחרון שנפטר הכריז והסכים על כך באופן חד משמעי. 
 
מאחר והסוגיה סבוכה ומורכבת, אנחנו ממליצים בחום לפנות לעו"ד יוסף ג'רסי אשר מתמחה בכל הנושא של ירושות במושבים, והוא ישמח לעזור לכם להכין מסמך מסודר של צוואה וירושה, כך שבבוא העת, כאשר ילדיכם יידרשו לענין, יהיה ברשותם מסמך משפטי מחייב אשר יורה להם בדיוק כיצד לנהוג, ויחסוך מהם סכסוכי ירושה קשים וממושכים
 
מוזמנים לקרוא בנוסף:
 
 
 
יוסף ג'רסי, משרד עורכי דין ונוטריון  -  מושבים, בן ממשיך ומקרקעין  |  חייגו לקביעת פגישה: 0723-380-103 | Law.gerassi1@gmail.com
 
  מינוי בן ממשיך     בן ממשיך במשק     יורשי משק חקלאי     ייצוג מושב     הורשה של משק חקלאי     סכסוכי ירושה במשק     חידוש חכירה     פיצול משק     ירושת המשק החקלאי     הורשת משק חקלאי     עורך דין מקרקעין  
קידום אורגני | קידום אתרים