לתיאום פגישה: 0723-380-103
 
    בית     פרופיל המשרד     תחומי התמחות     הופעות בתקשורת     פסקי דין     צור קשר    
 
נשמח לתאם עמכם
פגישת ייעוץ!
חייגו עכשיו:
0723-380-103
או מלאו פרטיכם
ואנו ניצור קשר בהקדם:
 
תחומי התמחות:
 
עוד מושבים
בן ממשיך
ירושות במושבים
רשות / מנהל מקרקעי ישראל
מכירה ורכישה של נחלות
 
 
 
 

חלוקת מגרשים

 


 
בבג"צ 244/00 עמותת שיח חדש למען השיח הדמוקרטי ואח' נ' שר התשתיות הלאומיות ואח'  ביטל בג"צ את החלטות מועצת מקרקעי ישראל מס' 717, 727 ו- 737 העוסקות בשינוי ייעוד בקרקעות מדינה שייעודן חקלאי ושהוחכרו ליישובים החקלאיים, בקבעו, כי החלטות אלו אינן סבירות מאחר שהן מעניקות לחוכרים טובות הנאה גבוהות ובלתי מוצדקות שאינן עולות בקנה אחד עם טיב הזכויות החוזיות שהוענקו לחוכרים בקרקע. 
 
יחד עם זאת, לאור ההשלכות החברתיות והכלכליות מרחיקות הלכת של ביטול החלטות אלו על היישובים החקלאיים ולנוכח ריבוי העסקאות שנעשו בהסתמך עליהן, הטיל בג"צ על מועצת מקרקעי ישראל לקבוע הוראות מעבר להחלטות אלו. עקב האמור, התקבלה החלטת מועצה מס' 972 שבה נקבעו הוראות מעבר המאפשרות, בהתקיים התנאים הקבועים בהן, ליהנות מתחולת החלטות המועצה הנ"ל. על רקע האמור, גם בימים אלה מובאים לפתחם של בתי המשפט סכסוכים הנוגעים להקצאות מגרשים שנעשו על-סמך ההחלטות הנדונות.
 
כך, הובא מקרה מסוג זה לפתחו של בית משפט השלום בכפר סבא שבו נדרש בית המשפט להכריע בשאלה: האם רשאית אגודה להתנות השתתפות חבר האגודה בחלוקת מגרשים בהסדר חובו לאגודה. באותו ענין עתרו התובעים, חברי מושב, שחבו למושב סכומים שונים, לחייב את המושב להעניק להם שני מגרשים בהרחבה, או לחילופין לחייב את המושב לפצותם בגין שני מגרשים. לטענת התובעים המושב נקט במדיניות הקצאת המגרשים באפליה פסולה כאשר העדיף את העשיר (מי שאינו חייב למושב) על פני העני (מי שחייב למושב), בעוד שהמושב, בהיותו אגודה שיתופית, אסור באפליה כל שהיא.
 
מנגד, טען המושב באמצעות עו"ד יוסף ג'רסי, כי מדיניות הקצאת המגרשים שבה נקט המושב היא סבירה, וכי התנאי שקבע המושב ולפיו על החבר להסדיר את חובו למושב כתנאי להקצאת מגרש עבורו או ליתר דיוק עבור מועמד מטעמו - הינו סביר.
 
בית המשפט השלום בכ"ס דחה את התביעה וקיבל את טענות המושב, בקבעו - "מקובלת עלי עמדתו של ב"כ המושב הטוען כי המושב לא התנה הקצאה בסילוק החוב אלא בהסדרתו בלבד. ככל הנראה עמדתם של קדמונינו לפיה "אין אדם מעיז פניו כלפי בעל חובו", אינה חלק מאורחות חיינו והתובעים הודו, גם אם בחצי פה, כי הם היו ועודם מהחייבים ה"כבדים" למושב, ורק עתה לאחר 9 שנות התדיינות נחתם עימם הסדר פריסת החוב ל- 6 שנים.". התוצאה הסופית היתה שביהמ"ש הכיר בזכות האגודה להתנות השתתפות חבר בחלוקת מגרשים בהסדר חובו לאגודה.
 
לדעתנו, תוצאה זו אליה הגיע ביהמ"ש היא צודקת ומחויבת המציאות, שכן לו היתה מתקבלת עמדת התובעים, או-אז עלול היה הדבר ליצור מצב בלתי רצוי שבו נטל תשלום חובות האגודה היה מוטל רק על כתפי חברים שהסדירו את חובותיהם, בעוד שחברים אחרים, אלה המבקשים להשתמט מהסדרת חובותיהם לאגודה, היו מממשים כוונתם זו ועוד זוכים חרף זאת בפרס בדמות של מגרש. יתרה מזאת, תוצאת פסק הדין אשר ללא ספק מהווה תמריץ לחברים להסדיר חובותיהם לאגודה, אף עולה לדעתנו בקנה אחד עם אחת מן המטרות המרכזיות העומדות בבסיס הרחבת יישובים - מימוש נכסי אגודה לצורך פירעון חובותיה לנושים. 
 
* הכותב עוסק בדיני אגודות שיתופיות ובעל תואר שני במשפט מסחרי (.M. LL). 
 
מוזמנים לקרוא בנוסף:
 
יוסף ג'רסי, משרד עורכי דין ונוטריון  -  מושבים, בן ממשיך ומקרקעין  |  חייגו לקביעת פגישה: 0723-380-103 | Law.gerassi1@gmail.com
 
  מינוי בן ממשיך     בן ממשיך במשק     יורשי משק חקלאי     ייצוג מושב     הורשה של משק חקלאי     סכסוכי ירושה במשק     חידוש חכירה     פיצול משק     ירושת המשק החקלאי     הורשת משק חקלאי     עורך דין מקרקעין  
קידום אורגני | קידום אתרים